Çıkmış Soruları Çözmenin Faydası Var mı?

Bu yazımızda ÖSYM, MEB ve diğer resmi kurumlar tarafından yapılan merkezi sınavlara hazırlık sürecinde çıkmış soruların öneminden bahsedeceğiz.

Çıkmış Soru Nedir?

En kısa tanımıyla çıkmış soru hazırlandığınız sınavın önceki yıllarda sorulmuş halleridir. Her ne kadar belirli aralıklarla konu dağılımlarında ve soru tiplerinde değişikliğe gidilse de aslında genel manada soru kökleri aynıdır. Yani kurumun adaydan yapmasını istediği temel işlemler değişmez.

Bununla beraber adayın sadece çıkmış soruları baz alarak sınava çalışması da elbette doğru olmamakla beraber kötü bir son da getirebilir. Çünkü çıkmış soruları çözmeden önce mutlaka konuya çalışılmalı ve o konu ile ilgili bol soru çözülmelidir. Bu şekilde çıkmış soruların çözüm mantığı kavranabilir, ezber yaparak değil.

Çıkmış Sorular Ne Zaman Çözülmelidir?

Bir önceki paragrafta da belirttiğim gibi çıkmış soruların çözümüne geçmeden önce konu iyice kavranmalı ve konuyla alakalı sorular çözülmelidir. Konulara çalışma esnasında çıkmış soruları çözmek pek de tavsiye edilmez. Konulara çalışan ve soruları çözen öğrenci en son aşama olarak çıkmış soruları denemeye giriyormuş gibi çözerse soru tiplerinin akılda kalıcılığı da artacaktır.

Sonuç olarak denilebilir ki: Konu çalışırken ve soru çözerken değil, bu aşamalar bittikten sonra çıkmış sorular çözülmelidir.

İnternetten mi Çözmeli Kağıt Üzerinde mi?

En büyük sorunlardan bir tanesi de çıkmış soruları internetten mi çözmeli yoksa kağıt üzerinde mi çözmeli? Aslında bu soru temel çalışacağız derse göre değişiklik gösterir. Uzman eğitimcilerin de önerdiği üzere sözel dersler internet üzeri çözülebilir. Yani akılda kalıcılığı sağlanabilir. Fakat sayısal dersler mutlaka kağıt üzerinde çözülmelidir. İşlemlerin çözüm aşamaları, formüller ancak bu şekilde akılda kalabilir. Bu öneriyi hayatımızda uyguladığımızda da gerçekten işe yaradığını görebiliriz.

Çıkmış Soruları Nereden Erişebilirim?

Çözmek istediğiniz soruya ve derse göre değişiklik gösteren bir konu aslında. ÖSYM tarafından son 20 yılın sorularının tamamı erişime açıldı. Diğer yandan ÖSYM sadece sınava ve yıllara göre çıkmış soruları vermektedir. Bununla beraber bazı adaylar konularına göre çıkmış sorular çözmek istiyorlar. Bunun için Bilgenç sitesinin çıkmış sorular bölümünde çıkmış sorular yer almaktadır. Soruları PDF formatında indirerek çözebilirsiniz.