Üniversite Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Üniversite sınavına hazırlanan tüm öğrenci arkadaşlarımızın kafasına sıkça takılan sorulardan bir tanesidir. Gitmek istedikleri bölümün taban puanları ve tavan puanları... Hayalini kurduğunuz, sabırla ve büyük bir istikrar ile çalışarak kazanmak istediğiniz, üniversite veya bölüm hakkında bilgi sahibi olmak, bir öğrenci için gerçekten önemli bir meseledir. Çünkü puanı bilmek o öğrencinin ne kadar çalışması gerektiğini belirler. Bu şekilde öğrenci kendisine bir çalışma programı hazırlar ve hedefin üzerine çıkmak için gayretle ilerler. Ders çalışmaya başlarken ilk işimiz her zaman kendimize bir hedef koyma olsun. Daha sonra ise o hedefe doğru ilerlemek.

Hedefimizi neye göre belirleriz? "Benim zekam ancak buna yeter şeklinde mi? Yoksa, bunun önü şimdi çok açıkmış, o zaman ben bu bölüme gideyim şeklinde mi?" ;) Bence hedef belirlemek bu kriterlere göre olmamalı. Çünkü ne sizin zekanız düşündüğünüz kadar az, ne de önü çok açık olan bir bölümün güvencesi var. Hedeflerimizi çok mecburi bir durum olmadığı sürece, yalnızca iyi olduğumuz alana göre ya da sevdiğimiz veya sevebileceğimiz bir alana göre belirlemeliyiz.  Çünkü istemediğimiz bir bölümü okumak bizi okuldan veya hayattan soğutabilir. İstediğimiz bir bölümde okumak ya da sevdiğimiz bir işi yapmak ise bize daha güzel işler yapmanın kapısını açacaktır.

4 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları

Eğer istediğimiz bölüm eşit ağırlıktan, sayısaldan veya sözelden bir bölüm ise sizin için hazırlanmış olan ve yardımcı olacağını düşündüğümüz Üniversite Taban Puanları sayfasından gitmek istediğiniz bölümün taban puanlarını ve başarı sıralamalarını inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu sayfada TYT ile alım yapan bölümler, YKS yabancı dil puan türü ile alım yapan bölümler, Sağlık bölümleri, öğretmenlik, mühendislik gibi bölümler için hazırlanmış, ayrıca taban-tavan puanları da yer almaktadır.

2 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları

Gitmek istediğimiz bölüm ister 2 yıllık olsun ister 4 yıllık olsun. Asıl hedefimiz çalışarak o bölümün en iyisi olmak olsun. Bir bölümün en iyisi olmak için o bölüm hakkında detaylı bir bilgi araştırması yapmamız gerekir. Bunun için de ilk bakacağımız yer; eğer istediğimiz bölüm iki yıllık ise, 2 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları sayfası olabilir. İstediğimiz dört yıllık bir bölüm ise, 4 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları sayfasına bakarak puanları öğrenebilirsiniz.

Bazen motivasyon hikayeleri anlatılır. Okumuşsunuzdur veya duymuşsunuzdur bir yerlerden. Bir bakıyorsunuz basit bir tatlıcı sırf sevdiği işi yapmış ve o basit bir tatlıcı olarak gördüğümüz kişi, kendisini geliştirip milyon dolarlık birisi olup çıkıvermiş. Bu sebepten ötürü sevdiğimiz işi yapmak veya yaptığımız işi sevmek bizim için çok büyük bir önem arz eder.