Öğrenciler için Ev Satın Almak Mantıklı Mı?

Son yıllarda öğrenciler okumayı tercih ettiği şehirlerde, ailelerinin yardımı ile ev yatırımı yapmayı daha çok tercih eder hale geldi. Kira ve yurt ücretlerinin önemli bir barajı aşmış olması, bu yatırımın başlıca sebeplerinden biri. Ailelerin ve öğrencilerin bu yöneliminin elbette birden fazla nedeni bulunuyor. Sizler için bu yatırım tercihinin kar sınırlarını ve sebeplerini verilerden faydalanarak, araştırdık.

Türkiye’de Öğrenciler İçin Ev Yatırımını Karlı Yapan Nedenler

Üniversite öğrencileri, okumak istedikleri bölüm ve şehir için çoğu zaman konumlarını değiştirmek durumunda kalıyor. Bunun sonucunda ise gittikleri şehirde onları bekleyen en büyük problem, barınma oluyor. Barınma ihtiyacını karşılamak için öğrenciler için, yurt, ev, apartlar, kiralık odalar gibi birçok farklı seçenekler bulunuyor. Öğrenciler bütçeleri ve istedikleri yaşam standartlarına göre, bu seçenekleri değerlendirebiliyor fakat bu tercihler arasından ev almak diğerlerinden çok daha farklı bir noktada bulunuyor.

Günümüz öğretim sisteminde bir öğrencinin hazırlık okuduğu sene hesap edilirse minimum olarak 5 senelik bir öğrencilik yaşantısı oluyor. Bu yaşam yüksek lisans, erasmus ya da diğer ek lisans türleri veya kalınan seneler ile birlikte ortalama olarak 6 – 7 senelere çıkabiliyor. Bu süreçte yapılan araştırmalara göre öğrenciler, barınma şeklini 2’den fazla değiştirmeyi tercih edebiliyorlar. Bu değişiklik süreçleri ise oldukça yıpratıcı olabiliyor. Kimi zaman yapılan hatalı seçimler, hayatın genel gidişatı için oldukça zararlı olabiliyor.

Bütün bunlar hesaba katıldığında, özel yurt tercih eden bir öğrencinin aylık yurt miktarı 600TL ile 3000TL arası değişebiliyor. Ortalama olarak yurt ücretleri 1000TL alındığında ise, toplam 9 aydan bir öğrencinin yıllık gideri 9000TL gibi bir rakamı bulabiliyor. Bu 7 yıllık bir öğrencilik sürecinde yaklaşık olarak 63000TL gibi devasa bir rakama tekabül ediyor.

Flatfy Araştırmalarına Göre Türkiye’de 1+1 Ev Fiyatları

Flatfy tarafından son yıllarda yapılan kapsamlı araştırmalar sonucu Türkiye’de 1+1 ev fiyatlarının 60000TL gibi rakamlardan başladığı gözüküyor. Bu rakam büyük şehirlerde 80000TL ile 15000TL arası değişiklik gösterebiliyor. Bir öğrenci için alınan 1+1 120000TL miktarında bir evin ücreti, öğrencinin yurt tercih etmemesi durumunda çok daha avantajlı bir fiyata denk geliyor. 7 Yıllık süreç için alınan ev 63000TL daha karlı oluyor.

Türkiye’de özellikle Ankara, Adana, Mersin gibi şehirlerde artan 1+1 ev sayıları ile fiyatlar, oldukça uygun seviyelere geldi. Yine son yıllarda İç Anadolu ve Karadeniz şehirlerinde 1+1 ev sayısının artması, öğrenciler için bu yatırımı karlı hale getiriyor.

Üniversite okuyan biri için ev almanın birçok avantajı bulunuyor. Sabit bir yaşama fırsatı yakalayan öğrenciler, çok daha rahat bir düzen kurabiliyor. Bununla beraber aileler, ailenin diğer çocuğunun aynı şehirde eğitim öğretim hayatına devam etmesi durumunda, oldukça rahat edebiliyorlar.

1+1 veya 2+1 Ev Almak Mantıklı Mı?

Türkiye’de son yıllarda küçük evlerin sayısı, artmaya devam ediyor. Fiyatları ve sunduğu yaşam şartları düşünüldüğü zaman bu evleri almak oldukça mantıklı. İlerde daha yüksek odalı bir ev ihtiyacı duyulması durumunda, sahip olunan ev kolayca kiralanabilir ya da satılabilir. Bu yatırımın çoğu zaman karlı bir tercih olarak, kalacağını söylemek gerekiyor. Sadece bu değil öğrenciler için, öğrencilik döneminde alınan bir ev ilerde iş hayatında sahip olunan en büyük avantajlardan biri olabiliyor. Bu kısa dönemin ev olarak geri dönüş sağlamış olması, maddi olarak büyük kolaylıklar sağlayabiliyor.

Küçük evlerin kiralanması, büyük evlere göre daha kolay olabiliyor. Özellikle bu ev eşyalı olarak kiralandığı takdirde, kira gelirlerini arttırmak mümkün olabiliyor. Genel olarak öğrencilerin ya da yeni tayin olmuş memurların tercih ettiği bu evler, eşyalı olması halinde iki taraf içinde daha avantajlı oluyor.